Jógové tradice či linie se samozřejmě v průběhu dějin proměňovaly, ale zřejmě nikdy se neodehrálo tolik změn jako ve 20. století. Už jen počet lidí hlásící se k „józe“ se více než ztisíce násobil a pokud jste před 200 lety museli bloumat po Himálajích, abyste našli někoho, kdo „dělá jógy“, tak dnes je těžké najít ženu ve středním věku, který by nikdy na józe nebyla. Je ovšem jasné, že to není pořád ta stejná jóga. Mimo jiné v tomto století poprvé vznikla „lekce jógy“. Do té doby nic takového neexistovalo.
Historie jógy ve 20. století je pro nás velice relevantní, protože se nás samozřejmě hodně dotýká. Pokud dnes cvičíte jógu, tak jste přímými dědici. A je to historie velice bohatá, plná jak zachovávání tradic, tak různých inovací a změn.
Co konkrétně budeme dělat:
- Povíme si o základních osobnostech, díky nimž se jóga celosvětově rozšířila (především jsou to Šrí Jógéndra, Svámí Kuvalajánanda, Šrí T. Krišnamáčárja, Svámí Šivánanda a také Svámí Vivékánanda a Svámí Jógánanda).
- Detailněji se podíváme na změnu kontextu, ve kterém s jóga praktikuje. Např. ještě na začátku 20. století se jóga na západě běžně dělala za účelem dosažení nadpřirozených schopností, ale dnes je spíše prostředkem k získání a udržení zdraví.
- Zkusíme porovnat odlišný vývoj, kterým jóga prošla na západě vs. u nás (kde nejdřív byla trnem v oku Rakousko-Uhersku a pak komunistům)
- Podíváme se i na nějaké konkrétní knihy, které vyšly v Čechách (a okolí), které formovali vývoj jóga na našem území (přečteme si nějaké pasáže – všechny dostanou i účastníci vytisknuté).
- Skončíme někde okolo 70. let, protože pak už končí historie a začíná současnost.
- Prostor bude samozřejmě i na dotazy a diskusi
KDO WORKSHOP POVEDE
Davida Dostála většina z nás zná z doslechu, z jeho internetového projektu Kořeny jógy, či z „živého“ workshopu, který je vždycky jedinečným zážitkem. Jeho kouzlo tkví v tom, že umí jógu podat ne(jenom) ve formě ásán, ale krásně ji dokáže zasadit do Indického a historického kontextu. Pokud Vás teda zajímá historie a duchovní podstata jógy, a chtěli byste ji nasát opravdu lidskou a srozumitelnou formou, jste u něj na správné adrese.
HARMONOGRAM
NEDĚLE 8.5.
8:00-9:15 – hatha flow – ranní jóga (pro účastníky workshopu zdarma)
9:30-16:00 – workshop (počítáme s hodinovou přestávkou na oběd)
CENA WORKSHOPU
Cena za 1 den je 990 Kč (v ceně je workshop i lekce jógy, pitný režim, něco málo k zobnutí)
Cena za víkend (spolu s workshopem SŘEDOVĚKÁ HATHA JÓGA) je 1890 Kč. V případě, že zvolíte tuto variantu, objednávejte emailem na adrese info@yogashalabrno.cz
Cenu za workshop je potřeba uhradit převodem či v hotovosti na recepci studia nejpozději týden před začátkem workshopu.
Pokud se na workshop nemůžete dostavit, můžete za sebe poslat náhradníka.
REZERAVACE NA WORKSHOP V NAŠEM REZERVAČNÍM SYSTÉMU TADY